Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR?

Enerji kimlik belgesi, Binalarda Enerji Kullanımı yönetmeliği kapsamında çıkan, binanın enerji gereksinimini, enerji tüketim miktarını, yalıtım, ısıtma, soğutma ve atık gazlar ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
EKB, tapu dairelerinde ev veya dükkan alır satarken, kiralama işlemlerinde ise doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri sırasında istenmekte.

Kayseri'deki Durum

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluş olan firmamız AVA Mühendislik, firmamız bünyesinde bulunan enerji kimlik belgesi uzmanı SMM Mühendislerimiz ile 2015’ten beri enerji kimlik belgesi hizmeti veriyoruz.

Kayseri beptr.bep.gov.tr’nin güncel verilerine göre 09.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 3465 adet ve proje sayısı 3978 adet yapılmıştır. Bunlardan, 1080 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 1875 adet enerji kimlik belgesi apartman, 2 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 262 adet enerji kimlik belgesi ofis, 23 adet enerji kimlik belgesi hastahane, 128 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 37 adet enerji kimlik belgesi otel ve 58 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur.

Zorunlu Enerji Kimlik Belgesi İçin Hemen Harekete Geçin !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite edilmiş Yetkili Kuruluşuz !
Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları için bizi aramanız yeterli.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi

  • Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetki verilmiş şirketler ve mühendisler tarafından düzenlenmektedir.
  • Binanın mimari projesi, mekanik projesi, ısınma ve soğutma sistemleri, duvar, pencere, yalıtım özellikleri vb. tüm kriterleri incelenecek, hazırlanan dosya akabinde bakanlığın sistemine girişi yapılır ve hazırlanır.
  • Enerji Kimlik belgesi daireye verilmez. Binanın tümüne verilir.
  • Enerji kimlik belgesi, verildiği tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir.
  • Eğer binanın mimarı yapısında veya enerji ile ilgili kısımlarda %20’den fazla değişiklik yapılırsa, belge yeniden düzenlenmelidir.

Bir binanın Enerji Performansının belirlenmesi için gerekenler şunlardır;

  • Binaların m2 üzerine düşen enerji performansları
  • Bu değerlere göre CO2 salımının hesaplanması
  • Değerlerin referansları bir bina’nın ki ile kıyaslanması
  • Kıyaslamanın sonucuna göre ise A-G arası bir enerji sınıfına yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Proje aşamasında ki binalar için çeşitli tasarımlar ve alternatiflerin enerji performanslarının karşılaştırılması ile mevcut ya da yeni bir yapılacak binanın enerji performansının standart seviye göstergesidir. Binaların ısıtılması ya da soğutulması için binanın ihtiyacı olan enerji miktarının hesaplanması ve net enerji karşılayacak olan kurulu sistemler ile olan kayıpları ve sitemleri göz önünde bulundurarak belirlenmesi de denilebilir.

Yeni Versiyon EKB Örneği - 3 Sayfa

Enerji kimlik belgesi uygulaması, binalarda enerji kullanımını daha verimli hale getirmek ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kanun düzenlemesi ile başlamıştır. Enerji kimlik belgesini (EKB) sadece Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı ve Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı mühendisler ve mimarlar tarafından düzenlenebilmektedir.

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi mesken ruhsatı alma aşamasında Kayseri’deki belediyelerce şart koşulmaktadır. Firmamız Kayseri’de bir çok müteahhit ve yapı denetim firması ile anlaşmalı olup, Kayseri’deki en çok EKB düzenleyen firmalardandır.

Taahhüt ettiğimiz tarihten daha evvel işi teslim etme politikamız ile Kayseri Enerji Kimlik Belgesi sektöründe önde gelen tecrübeli firma olmaktan ise gurur duyuyoruz.

Piyasada mühendis olmayıp, emlakçı veya vasıfsız kişiler aracılığı ile EKB düzenlemeye çalışan veya sahte belgeler düzenleyen kişilerin haberleri gündeme düştüğünden, aldığınız enerji kimlik belgesini, bakanlığın resmi internet sayfasından doğrulanması gerektiğini söylüyoruz.

Enerji kimlik belgesi, meskeni alınmış eski binalar için de zorunlu hale geleceği tarih olan 2019 sonunda eski – yeni tüm binaların almış olmaları gerekiyor. Çünkü o tarihten itibaren tapu dairelerinde; elektrik su ve doğalgaz aboneliği işlemleri sırasında zorunlu deprem sigortası gibi EKB belgesi de isteneceğinden ötürü vatandaşların mağdur olmaması adına şimdiden tedarik etmelerini tavsiye ediyoruz.

Enerji kimlik Belgesi’nin geçerliliği, aldığınız tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir.

Eski Versiyon Enerji Kimlik Belgesi - 2 Sayfa